Technológie a inovácie

Vedcom sa podarilo modifikovať sliepky tak, aby znášali vajcia s liekom na rakovinu

Svitá nám na lepšie zajtrajšky? Minimálne vo svete medicíny určite áno. Najnovšie poznatky vedeckého tímu z Edinburskej univerzity poukazujú na nový objav, vďaka ktorému by mohla byť liečba určitých typov rakoviny oveľa dostupnejšia a lacnejšia.

Implementácia ľudských génov

Vedcom z Edinburskej univerzity sa totižto podarilo implementovať vybrané ľudské gény do génov sliepok, ktoré následne začali znášať naozaj zaujímavé „liečivé“ vajíčka. Ľudské gény totižto ovplyvnili vývoj vajíčok, ktoré následne obsahovali netradičné látky. Boli nimi dva proteíny dôležité pre ľudský organizmus, ktoré sú v syntetickej forme používané na liečbu imunitných ochorení, ako aj na liečbu niektorých druhov rakoviny.

Sliepkam nie je nijako ubližované

Za zmienku stojí určite aj fakt, že sliepky pri tomto procese nijako netrpia. Špeciálne vajíčka sú kladené úplne identicky, ako tie ostatné. Ich jediným odlišovacím znakom sú práve špeciálne bielkoviny, nachádzajúce sa v bielku.

Výroba liečiv z vajec je omnoho lacnejšia

Podľa vedcov podieľajúcich sa na projekte ale nie je tento objav revolučný iba v tom, že potrebné liečivá dokážeme získavať aj takouto formou. Najväčším úspechom je hlavne to, že spomínaných liečiv je nedostatok a ich výroba v laboratóriu je strašne nákladná. „Vypestovanie“ špeciálnych sliepok a následné nosenie vajíčok by bolo podľa odborníkov 10 až 100-krát lacnejšie, ako je tomu v prípade laboratórnej výroby týchto liečiv.

Vývoj liekov je zatiaľ v nedohľadne

I keď sú správy o novej forme získavania potrebných liečiv naozaj skvelé, ich reálnu výrobu takouto formou skoro očakávať určite nemôžme. Vývoj liekov určených pre ľudí s požadovanými regulačnými opatreniami zaberie podľa odhadov zhruba 10 až 20 rokov. Vedci ale dúfajú, že postupom rokov prídeme na ešte efektívnejšie spôsoby výroby liekov, ktoré nám pomôžu v boji proti zákerným ochoreniam ako rakovina.

Zdroj: futurism.com, úvodný obrázok (Pixabay)

Tagy
Ukáž viac

Podobné články

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Close
Close