Technológie a inovácie

Vedci zostrojili robota, ktorý je schopný včas určiť príznaky ochorenia hrubého čreva

Ako informoval portál sciencedaily.com, inžinieri ukázali, že je technicky možné viesť malú robotickú kapsulu vo vnútri hrubého čreva, aby sa zaznamenali mikro-ultrazvukové obrazy, ktoré sú schopné identifikovať niektoré typy bunkových zmien spojených s rakovinou. Zariadenie, známe ako Sonopill, môže jeden deň nahradiť potrebu pacientov podrobiť sa endoskopickému vyšetreniu, ktoré môže byť bolestivé. Sonopill je malá kapsula s priemerom 21 mm a dĺžkou 39 mm, ktorá obsahuje mikro ultrazvukový prevodník, magnet, kameru a LED svetlo. Tieto správy by tak mohli priniesť mnohým pacientom lepší život do budúcna.

Medzinárodné konzorcium vedcov a inžinierov vyvinulo techniku ​​nazývanú inteligentná magnetická manipulácia, ktorá funguje na princípe, že magnety môžu priťahovať a odpudzovať jeden druhého. Séria magnetov na robotickom ramene interaguje s magnetom vo vnútri kapsuly a jemne ho manévruje cez hrubé črevo. Použité magnetické sily sú neškodné a môžu prechádzať ľudským tkanivom, čo odstraňuje potrebu fyzického spojenia medzi robotickým ramenom a kapsulou.

https://www.youtube.com/watch?v=A33_y3ukN1E

Umelá inteligencia zohráva v medicíne čoraz dôležitejšiu úlohu

Systém umelej inteligencie zabezpečuje, že hladká kapsula sa môže správne postaviť proti črevnej stene, aby sa získali najkvalitnejšie mikro-ultrazvukové snímky. Štúdia uskutočniteľnosti tiež ukázala, že ak sa kapsula uvoľní, systém umelej inteligencie ju môže navigovať späť na požadované miesto. Testy uskutočniteľnosti sa vykonali v laboratórnych štúdiách na ošípaných.

Predchádzajúce štúdie tiež ukázali, že mikro-ultrazvuk bol schopný zachytiť obrazy s vysokým rozlíšením a vizualizovať malé lézie v povrchových vrstvách čreva, čo poskytuje cenné informácie o skorých príznakoch ochorenia.

Tagy
Ukáž viac

Podobné články

Close
Close