Technológie a inovácie

Tím vedcov zostrojil robotickú ruku, ktorej materiálne náklady neprevyšujú 9 eur

Ako uvádza nemecký portál Spiegel.de, nedávny vynález z Massachusetts Institute of Technology v Cambridge by mohol výrazne zlepšiť roboty a protézy rúk.

Robotické ruky by mohli v budúcnosti mať v rukách viac citu

Výskumníci okolo Subramaniana Sundarama aplikovali svoje umelé dlane na štandardnú pletenú rukavicu, na ktorej stovky senzorov zaznamenávajú dotyk a tlak. Pre robotickú ruku použili tenkú vrstvu materiálu s hrúbkou 0,1 mm, ktorá je na každej strane obklopená sieťou elektricky vodivých nití.

Táto sieť je zvonka izolovaná lepidlom a fóliou z polyetylénu, uviedli v časopise „Nature“.  Krížové body nití tvoria spolu 548 tlakových senzorov rozložených po celej dlani ruky. Výskumníci dokázali s rukavicou cítiť 26 rôznych bežných predmetov, ako sú šálky, plechovky, lyžice, nožnice, perá a gumy. Senzorové dáta ich privádzali do neurónovej siete, pomocou ktorej sa systém naučil rozpoznávať objekty na základe charakteristického vzoru tlaku. Tím potom vytvoril databázu, v ktorej sú vzory tlaku prepojené s obrázkami objektov. Výskumní pracovníci využívajú svoju technológiu na presnejšie uchopenie prostredníctvom kombinácie vizuálnych informácií a údajov snímača tlaku.

„Vždy sme chceli, aby roboty robili to, čo môžu robiť aj ľudia, napríklad umývanie riadu alebo iné úlohy, “ cituje Sundaram vo vyhlásení svojho inštitútu.

Hlavnú výhodu umelej dlane však vidí v nízkych materiálnych nákladoch, ktoré výskumníci odhadujú na približne 9 eur. To by mohlo zabezpečiť široké využitie tejto technológie

 

Tagy
Ukáž viac

Podobné články

Close
Close