LifehackingVeda

Syndróm zlomeného srdca nie je len metaforou pre lásku, je to vážny stav, hovoria vedci

Strata partnera, ktorý vás pozná a stojí pri vás počas všetkých vzostupov a pádov, zabolí vaše srdce a to bez ohľadu na to, čo bolo rozhodujúcim bodom pre rozchod. Každý, kto to zažil, presne vie, prečo sa tento pocit nazýva boľavým „srdcom“. Žalúdok máte ako na vode, spánok je nepokojný a na srdci pociťujete obrovský kus betónu. Stručne povedané, cítite sa mizerne.

Syndróm zlomeného srdca môže znieť ako melancholická metafora pre vyššie uvedené príznaky. V skutočnosti, syndróm zlomeného srdca je zriedkavá porucha srdcového svalu vyvolaná intenzívnym emocionálnym stresom, ako je smútok spôsobený rozchodom. U kardiológov je táto porucha tiež známa ako stresová kardiomyopatia a Takotsubo syndróm. Kvôli stresom podmienenému zúženiu koronárnych artérií dochádza k dysfunkcii srdcového svalu. Dochádza k srdcovým kŕčom, k dýchavičnosti a bolesti na hrudníku, povedal Jürgen Pache, bývalý šéf kardiológie na Schön Klinik Starnberger See. Keď je srdce tak ochromené, že už nemôže pumpovať krv cez telo, syndróm zlomeného srdca môže byť smrteľný. Vážne prípady sú známe len u žien vo veku od 60 do 70 rokov, podľa správy z NBC Nightly News. V jednom z troch prípadov je však stav taký závažný, že môže viesť bez lekárskeho ošetrenia až k smrti.

Štúdia preukázala spojenie medzi syndrómom zlomeného srdca a zdravotnými dôsledkami

Vo svojej štúdii výskumníci študovali 15 pacientov, ktorí prežili syndróm zlomeného srdca v posledných rokoch. Zdravú kontrolnú skupinu tvorilo 39 ľudí. Kým interakcia systémov fungovala u zdravých ľudí dobre, neurónová aktivita bola u pacientov so zlomeným srdcom trochu znížená. Aktivita bola obzvlášť redukovaná medzi oblasťami mozgu, ktoré riadia sympatický a parasympatický nervový systém, teda systémy, ktoré majú upokojiť telo potom, čo bolo pod tlakom.

Výskumníci však vo svojich skúmaniach pripúšťajú určité obmedzenia. Nie je jasné, či sa znížená neurónová aktivita vyskytla pred ochorením alebo či je dôsledkom syndrómu zlomeného srdca. Či je príčinou alebo dôsledkom syndrómu zlomeného srdca, zostáva nejasné, ale je jasné, že existuje medzi nimi jasné spojenie. Okrem toho sa v štúdii skúmali iba pacientky. Je to však preto, že iba 10% všetkých pacientov sú muži a ich nábor do štúdie je preto sťažený.

Zdroj: businessinsider.de, úvodný obrázok: pixabay.com

Tagy
Ukáž viac

Podobné články

Close
Close