LifehackingVeda

Štúdia ukazuje, ktoré pohlavie má väčšiu šancu na uhryznutie psom

Pre mnohých majiteľov psov sú ich miláčikovia ako rodinní príslušníci. Agresívny prejav psa vo forme pohryznutia zamrzí každého psíčkara a vyvolá vzájomnú neistotu vo vzťahu medzi majiteľom a jeho psom. Píše portál businessinsider.de.

Ste žena? Pes Vás uhryzne skôr Vás ako muža

Výskumní pracovníci na univerzite v Liverpoole chceli vedieť, kedy a najmä u koho sa zvyšuje pravdepodobnosť uhryznutia psom. Štúdia sa pred niekoľkými týždňami objavila v britskom časopise Medical Journal. Výskumníci sa dopytovali takmer 700 domácností, aby zhodnotili nielen uhryznutie hlásené v nemocniciach alebo iných zdravotníckych zariadeniach, ale aj uhryznutie pri menších incidentoch, ktoré si nevyžadovali lekárske ošetrenie. Podľa štúdie pripadá na 1000 ľudí 19 uhryznutí. Vedci zistili, že majitelia psov majú väčšiu šancu, že ich psy pohryznú a takisto, že psy uhryznú mužov dvakrát častejšie ako ženy. Polovicu respondentov však pohrýzli neznáme psy.

Okrem toho účastníci štúdie realizovali test osobnosti a výsledky testu naznačujú, že emocionálne nestabilní, to znamená, že nervózni ľudia sú s väčšou pravdepodobnosťou pohryznutí psami. Respondenti museli uviesť na stupnici od jeden po sedem, ako sa cítia emocionálne stabilní. Stupeň sedem znamenal úplnú emocionálnu stabilitu. Pravdepodobnosť pohryznutia sa znížila, keď sa respondenti ohodnotili na stupnici vyššie. Tieto výsledky poskytujú vedecký základ pre poznatky, že nervózni ľudia robia aj psy nervóznymi a ich reakcia s vysokou pravdepodobnosťou vyústi do uhryznutia.

Zdroj: businessinsider.de, úvodný obrázok: pixabay.com

Tagy
Ukáž viac

Podobné články

Close
Close