LifehackingVeda

Štúdia odhalila, že vyššia teplota na pracovisku pozitívne vplýva na výkon žien

V kanceláriách by sa mali stanoviť vyššie teploty, navrhujú výskumníci z Berlína a zo Spojených štátov. Zrealizovali experiment, ktorý ženám pomáha pracovať efektívnejšie pri vyššej teplote.

Pri väčších teplotách v kancelárii sú ženy efektívnejšie

Podľa najnovšej štúdie môžu byť chladné alebo silne klimatizované kancelárie dokonca škodlivé pre výkon zamestnancov. Experimentu sa zúčastnilo viac ako 500 študentov a ukázal, že ženy dosahovali najlepšie výsledky v matematike a jazykových úlohách pri vyšších teplotách v miestnosti. Experiment dokonca preukázal, že ženy sú najefektívnejšie pri teplote viac ako 30 stupňov. Muži na druhej strane dosiahli svoje najlepšie výkony v chladnejších miestnostiach, no ich účinky boli menej výrazné. Účastníci experimentu v Berlíne riešili úlohy v mentálnej aritmetike, slovotvorbe a logike pod časovým tlakom a ich motiváciou boli peniaze. V rôznych cykloch výskumníci menili teplotu v miestnosti medzi 16 a 32,5 stupňami.

V prípade matematických úloh sa s každým stupňom Celzia výkon u žien zlepšil o 1,76% a u mužov sa znížil približne o 0,6% pri každom stupni. No aj v relatívne normálnom teplotnom rozsahu 15 až 24 stupňov Celzia je možné pozorovať významné rozdiely vo výkone. Vedec Kajackaite poukázal na to, že testy však trvali len jednu hodinu, takže táto problematika by si vyžadovala viac výskumu s dlhodobými experimentmi.

Zdroj: faz.net

Tagy
Ukáž viac

Podobné články

Close
Close