Veda

Schopnosť prežitia mozgu je väčšia ako sme si doposiaľ mysleli. Naznačuje to štúdia, ktorá hovorí o ovplyvnení jeho odumierania

Mozog je orgán, ktorý bez pochyby patrí medzi tie najdôležitejšie. Môžeme ho kľudne charakterizovať ako „centrálu“, ktorá riadi to ako sa správame, čo robíme a podobne. Je však náchylný na nedostatok kyslíku a už po pár minútach začína odumierať. Uporoňuje na to portál VoSveteIt.sk.

Schopnosť prežitia mozgu je väčšia ako sme si doteraz mysleli

Štúdia amerických vedcov, ktorí testovali svoju hypotézu na ošípaných naznačuje, že je možné ak nie zvrátiť, tak minimálne výrazne ovplyvniť proces odumierania mozgu. Vedci použili prepracovaný systém „BrainEx“ za účelom, aby obnovili prefúziu, teda prietok tekutiny, v tomto prípade krvi mozgom.

Vedci nahradili krv náhradou, ktorá obsahovala kyslík, ale žiadne bunky. Špeciálna náhrada krvi bola navrhnutá tak, aby nespôsobovala zápalové reakcie a zároveň obsahovala kontrastnú látku, aby ju bolo možné sledovať prostredníctvom MRI. Vedci, potom ako začali pumpovať túto náhradu zaznamenali pokles opuchu či zastavenie bunkovej smrti. Čerešničkou na torte je, že komory boli ešte rozpoznateľné v pôvodnej veľkosti a rozlíšenie medzi sivou a bielou hmotou bolo stále viditeľné. Výskumníci boli zároveň schopní merať spontánnu sympatickú aktivitu v jednotlivých neurónoch.

Význam štúdie je obrovský

Význam tejto štúdie môžeme pokladať za obrovský. Dôvodom je, že vedci takto mohli získať cenné informácie o tom ako funguje mozog a ako sa regeneruje. To by malo vo výsledku pomôcť pri liečení častí mozgu u pacientov, ktorí sa trápia viacerými chorobami či poškodeniami mozgu, napríklad mŕtvicou.

Zdroj: welt.defaz.net, úvodný obrázok: Pixabay.com

Tagy
Ukáž viac

Podobné články

Close
Close