Technológie a inovácie

Rusi chcú vyzbrojiť armádu inteligentnými robotmi, ktorý by mali dopĺňať pozemné pechoty

Umelá inteligencia číha na nás z každého rohu. Nájdeme v smartfónoch, v domácich spotrebičoch, ale aj v zbraniach. Najnovšie portál VoSveteIT.sk prišiel s reportom, ktorý sa odvoláva na zahraničný portál Futurism.com, že Rusko plánuje vyzbrojiť pozemné vojska novým robotom, ale nie hocijakým.

Robot s chytrými funkciami

Roboty, na ktorých Ruska federácia aktuálne pracuje by mali dopĺňať pozemné pechoty. Nejedná sa však o „bežné“ roboty, ale mali by byť vybavené pokročilou AI technológiou, ktorá by podľa nadácie Advanced Research Foundation, ktorá spolupracuje na ich vývoji mali byť v budúcnosti viac autonómne. V preklade to znamená, že budú schopné robiť svojvoľne rozhodnutia.

„Vývoj bojových robotov je na ceste k zvýšeniu schopnosti vykonávať úlohy v autonómnom režime s postupným znižovaním dôležitosti operátora…“.

Ako tento robot funguje v praxi si môžete pozrieť na videu nižšie.

Robotizácia vo svojej podstate je dobrá a prospešná vec, ktorá nám môže v budúcnosti výrazne uľahčiť život. Otázkou však je, že či je správne, že sa tento typ technológie ako je umelá inteligencia využívať v zbrojnom priemysle. Nastáva tu totiž otázka: „Má robot rozhodovať o živote a smrti?“. Mnohí sú toho názoru, že nie. Rovnako to vidia aj zástupcovia Európskej únie, ktorí koncom minulého roka prijali uznesenie o Autonómnych zbraňových systémoch, ktorých cieľom je zákaz autonómnych prác.

Mnoho veľmoci však s týmto postojom nesúhlasí. Nájdeme medzi nimi napríklad aj Spojené štáty, ktoré v tejto oblasti patria medzi popredných lídrov.

Zdroj: VoSveteIt.sk, Futurism.com, úvodný obrázok: Youtube (Фонд перспективных исследований)

Ukáž viac

Podobné články

Close
Close