Lifehacking

Pravidelné pôstenie prináša mnohé pozitívne zmeny

Pôst sa v mnohých ohľadoch líši od hladovania alebo diéty a nie je len nutnou súčasťou náboženstva či vierovyznania. Mnoho ľudí považuje pravidelný pôst za dôležitú súčasť ich životov, pri ktorej dochádza k detoxikácii organizmu. Ak náš organizmus nedostane potravu zvonku, prepne sa na získavanie energie z vnútra. Pravidelné postenie je prospešné v mnohých ohľadoch. Dochádza k zníženiu nadváhy, vysokého krvného tlaku a zvýšené hladiny lipidov v krvi sa môžu takisto normalizovať. Náš organizmus má schopnosť energiu ukladať a v čase pôstu čerpať energiu z týchto uložených zásob. Väčšinou sa tieto zásoby skladujú vo forme tuku, malého množstva sacharidov a určitého množstva bielkovín.

Ako reaguje naše telo na pôst?

Na prvý pôstny deň sa získava energia z glykogénu v pečeni, pretože je dostupná rýchlejšie ako tuk. Počas pôstu následne dochádza k vylučovaniu zlúčenín cukrov a proteínov, ktoré sa usadzujú v koži a krvných cievach a sú úzko spojené so všeobecným starnutím a aterosklerózou.  Následne telo začína rozsiahly úsporný program. Proteín sa metabolizuje v stále menšej miere, vylučovanie minerálov sa znižuje, takže hladina týchto látok v krvi zostáva konštantná.

Ďalší dôležitý účinok pôstu sa odohráva v našom mozgu a ovplyvňuje našu náladu a náš emocionálny život a výsledkom je euforická nálada.

Takisto fyzická aktivita je obzvlášť dôležitá počas pôstu, pretože chráni svaly. Intenzita pohybu by sa mala nastaviť individuálne. Pohybové formy ako turistika, chôdza, cyklistika sa ukázali počas pôstu ako veľmi prospešné.

Zdrojfastenkreativ.at, fairberaten.net

Tagy
Ukáž viac

Podobné články

Close
Close