Veda

Podľa najnovšej štúdie môže byť prenos HIV u homosexuálnych párov zastavený

Vírus HIV ešte nie je liečiteľný, avšak môže byť v tele potlačený tak silno, že je ťažko zistiteľný a nie je prenosný na iných. Na tému upozornil portál faz.net.

Vedecký tím prichádza s prelomovou štúdiou

Rozsiahla štúdia homosexuálnych párov ukazuje, že užívanie určitých liekov proti HIV môže zabrániť prenosu vírusu na sexuálnych partnerov. Vedci citujú Alison Rodger z University College v Londýne v časopise Lancet, že približne 780 homosexuálnych párov zo 14 európskych krajín, z ktorých každý má jedného partnera infikovaného HIV, boli sledovaní v priemere dva roky. Počas celého obdobia sa žiadny z neinfikovaných partnerov nenakazil od svojho partnera s HIV a to aj napriek nechránenému styku. Infikovaní partneri s HIV boli liečení antiretrovírusovými liekmi, ktoré v organizme spôsobujú veľmi nízku hladinu vírusu.

„Toto silné posolstvo môže pomôcť zastaviť pandémiu HIV tým, že zabráni prenosu HIV a potlačí diskrimináciu mnohých ľudí žijúcich s HIV,“ hovorí Rodger. Riziko infekcie pre homosexuálov je nulové, pokiaľ sexuálni partneri infikovaní HIV dôsledne užívajú vhodné lieky.

Program OSN pre AIDS privítal nové výsledky ako skvelé správy.

„Ľudia žijúci s HIV majú teraz potvrdenie, že nie sú infekční za predpokladu pravidelného príjmu liekov a nízkej vírusovej záťaže,“ povedal generálny riaditeľ Programu OSN pre AIDS Michel Sidibé.

Zdroj: faz.net

Tagy
Ukáž viac

Podobné články

Close
Close