StartupyTechnológie a inovácie

Vynález v sanitárnom priemysle prináša výraznú úsporu vody vo forme sprchovej hlavice s LED diódami

Nový vynález v sanitárnom priemysle prináša výraznú úsporu vody vo forme sprchovej hlavice s LED diódami

Voda a jej zdroje nie sú na tejto planéte k dispozícii v neobmedzenom objeme a úspora vody je čoraz viac žiadaná. Samozrejme, to má za následok, že sa mnohí vynálezcovia a vývojári zaoberajú otázkou, ako môžu ľudia využívať vodu šetrnejšie. Zameriavajú sa aj na každodennú spotrebu vody ako je sprchovanie, pretože len málokto myslí na šetrnú spotrebu vody.

Vývojári vynašli sprchovú hlavicu, ktorá používateľa upozorňuje na aktuálnu spotrebu vody pri sprchovaní. V priebehu desiatich minút pretečie cez sprchovú hlavicu približne 100 litrov vody, niekedy viac. Vzhľadom na spotrebu vody je to príliš veľa a vyvinuli hlavicu, ktorá sprchujúcemu podáva vizuálne signály. Sprchová hlavica signalizuje spotrebu vody pomocou farebných LED diód. Ak voda hlavicou tečie, LED diódy svietia a nie je potrebné žiadne dodatočné napájanie. V sprchovej hlavici je totiž mini generátor, ktorý premieňa vodnú energiu na elektrickú.

Aj v tomto prípade je červená farba varovným signálom

Sprchová hlavica funguje nasledovne: na začiatku sa sprcha rozsvieti nazeleno. Po troch minútach sa spotrebuje asi 30 litrov vody a farba sa zmení na oranžovú a tento farebný signál svieti až do piatej minúty. Nakoniec LED diódy varujú pred vysokou spotrebou vody červeným svetlom. Za tento čas bolo spotrebovaných 50 litrov vody a ktokoľvek by sledoval tieto farebné signály, šetril by vodu i peniaze. V prípade, že sa budú tieto signály ignorovať, sprchová hlavica bude vysokú spotrebu vody signalizovať blikaním načerveno. Sprchovacia hlavica s LED signalizáciou je k dispozícii od spoločnosti RST pod názvom „NovoLED“ a je dostupná  približne za 49,00 eur.

Pri väčšine konvenčných sprchových hlavíc však voda stále tečie vo väčšom neúspornom množstve a sanitárny priemysel dokonca počíta so spotrebou 60 litrov vody za tri minúty. Náklady súvisiace so spotrebou vody a energiou na jej ohrev, možno znížiť na polovicu aj bez vizuálnych varovných signálov. Musíte len použiť „princíp turbulencie“. V tomto procese sa vodný prúd rozpadá na množstvo malých, silno zrýchlených kvapiek v špeciálnych sprchových hlaviciach. Účinok sprchovania je rovnaký, ale spotreba vody klesá, dokonca až o polovicu.

Existuje mnoho spôsobov, ako ušetriť vodu pri sprchovaní. Niektoré páry sa sprchujú spoločne. To však nemá žiaden úsporný efekt, nakoľko sa doba sprchovania zvyčajne predĺži.

Zdroj: artikelmagazin.de, úvodný obrázok: pixabay.com

Ukáž viac

Podobné články

Close
Close