Veda

Nová štúdia ukazuje, čoho sa biele žraloky skutočne boja

Žralok sa považuje nesporne za jedničku v potravinovom reťazci medzi morskými živočíchmi. S hmotnosťou do 2 000 kg, priemernou dĺžkou štyroch metrov a zlovestnými tesákmi, vyvoláva prirodzený rešpekt nielen medzi ľuďmi, ale aj v podmorskom svete. Existuje však jeden nepriateľ, ktorého sa biely žralok skutočne bojí.

Výskumníci z Monterey Bay Aquarium v ​​spolupráci s ďalšími partnermi nedávno potvrdili, že žraloky sa obávajú cicavcov. Vedci vo vedeckom časopise „Nature“ informovali, že biele žraloky opúšťajú poľovnú oblasť na celý jeden rok, ak v tejto oblasti postretli veľrybu či kosatku. Tieto výsledky umožnilo skúmanie 165 bielych žralokov vedcami z Monterey Bay Aquarium v ​​rokoch 2006 až 2013. Spolu s informáciami z dlhodobého monitorovania voľne žijúcich živočíchov na Farallonských ostrovoch v blízkosti San Francisca, ktoré zhromaždila environmentálna organizácia Point Blue, štúdia poskytuje pomerne presný obraz o tom, ako sa žraloky správajú v prítomnosti kosatky či veľryby.

„V priemere zaznamenávame každú sezónu približne 40 udalostí týkajúcich sa bielych žralokov na juhovýchodnom ostrove Farallon,“ uviedol spoluautor štúdie Scot Anderson v tlačovej správe štúdie. „Potom, čo sa objavili kosatky, nevidíme ani veľkého bieleho žraloka ani úmrtia, ktoré s ním môžu byť spojené.“

Aj biely žralok má svojho predátora

V skutočnosti sú biele žraloky korisťou kosatiek, ktoré vedia, ako na žraloky zaútočiť, aby z nich získali to najchutnejšie, čo s dá, a tým je ich pečeň. Cielene zahryznú do oblasti tela, v ktorej je umiestnený tento vysokoenergetický orgán, ktorý je plný živín a zdravých tukov. Ak chcú ochromiť žraloka, otočia ho útokom na chrbát, píše švajčiarsky spravodajský portál „Watson“. Táto situácia stavia žraloka do stavu, ktorý ho paralyzuje až na 15 minút a žralok umiera v prípade, ak zostane v tejto polohe dlhšie, pretože žraloky musia plávať nepretržite, aby absorbovali kyslík. Ak tak neurobia, hrozí im smrť utopením.

Zdroj: businessinsider.de

Tagy
Ukáž viac

Podobné články

Close
Close