Lifehacking

Nezabúdajme na silu prírody. Vie nám pomôcť pri mnohých zdravotných problémoch

Vedci skúmajú, ako príroda ovplyvňuje našu psychiku po celé desaťročia. K priekopníkom v tejto oblasti patria výskumníci z USA. To, že príroda pôsobí na naše telo ako liek, možno vyčítať zo skutočností, že napomáha k zníženiu krvného tlaku, zníženiu pulzu, ako aj obsahu kortizolu v krvi. Takisto náš srdcový rytmus reaguje pružnejšie na stres. Všetky tieto prejavy sú dôkazmi, že naše telo začalo relaxovať. Pobyt v prírode, aj niekoľko minút, môže stačiť na to, aby došlo k zlepšeniu našej koncentrácie a k zlepšeniu nálady. Energia z prírody nás robí viac spoločenskými, tolerantnejšími a zvyšuje našu odolnosť voči frustrácii.

Rôzne štúdie ukázali, že nemusíme byť ani priamo v prírode, aby sme pocítili jej pozitívne účinky. Rôzne štúdie ukázali, že väzni s výhľadom na krajinu, majú menšie zažívacie problémy a menšie bolesti hlavy ako väzni bez prírodnej vyhliadky. Pozitívny efekt má aj obraz alebo video s prírodnými scénami. To potvrdil Švajčiarsky federálny inštitút, ktorý skúmal dobrovoľníkov na bežiacom páse. Len jedna časť účastníkov mala možnosť pozerať sa na video o prírode pri chôdzi. Subjekty, ktoré videli video o prírode, sa cítili pokojnejšie a zároveň znížili depresiu, agitáciu, hnev a nedostatok energie. Subjekty bez prírodného videa boli po chôdzi len menej depresívni.

Obklopte sa zelenou a čerpajte z jej pozitívnych účinkov

Zelená farba v nás vyvoláva pozitívne pocity a je predovšetkým farbou prírody. Upokojuje, harmonizuje a je symbolom bezpečnosti a nádeje. V miestnostiach zelená farba poskytuje mier, bezpečnosť a kreativitu, a preto je ideálna v pracovných priestoroch, aj keď iba vo forme rastlín. Pri farebnej terapii sa zelená farba využíva pri srdcových ochoreniach a taktiež môže zmierniť smútok, hnev a zármutok.

 

Zdroj: www.gesundheit.de, www.beobachter.ch, úvodný obrázok: pixabay.com

Tagy
Ukáž viac

Podobné články

Close
Close