Veda

Nedostatok spánku je nebezpečnejšie pre naše telo viac, ako sme si doposiaľ mysleli

Chronické poruchy spánku spôsobujú nedostatok hormónu produkovaného v mozgu a tým zvýšené množstvo bielych krviniek v kostnej dreni. Píše portálwissenschaft-aktuell.de.

Boston (USA) – Nedostatok spánku zvyšuje riziko obezity, cukrovky, rakoviny a kardiovaskulárnych ochorení. Americkí vedci zistili, že pri chronických poruchách spánku sa zrýchľuje vývoj aterosklerózy u myší. V dôsledku zníženého trvania spánku sa znížila produkcia hormónu hypokretínu v mozgu. To  zvýšilo počet bielych krviniek. Tieto spôsobili ďalšie usadeniny v krvných cievach ako uvádzajú vedci v časopise „Nature“. Liečba hypokretínom normalizovala počet bielych krviniek v krvi a znížila riziko artériosklerózy.

„Musíme pokračovať v skúmaní spojenia medzi nervovým systémom a imunitným systémom, ktorý sme objavili u ľudí,“ hovorí Filip Swirski z Massachusetts General Hospital v Bostone. „Naše výsledky ukazujú, že spánok chráni pred artériosklerózou.“

Swirski a jeho kolegovia dokázali, že hormón na reguláciu spánku hypokretín (tiež nazývaný orexín) má dôležitú funkciu pri zápalových procesoch, ktoré vedú k usadzovaniu v artériách. Výskumníci pracovali s myšami geneticky modifikovanými tak, aby trpeli artériosklerózou. Zvieratá, ktorých spánok bol opakovane narušený niekoľko týždňov v častých intervaloch, vyvinuli väčšie kalcifikácie v krvných cievach ako tie s neprerušovaným spánkom. Okrem toho, myši s obmedzeným spánkovým režimom mali zvýšený počet monocytov a neutrofilov v krvi. Tieto biele krvinky sa môžu pripojiť na steny tepien a viazať cholesterol a ďalšie látky. Keď sa monocyty potom vyvinú do makrofágov, vyvinú sa plaky typické pre aterosklerózu, ktoré zužujú cievy.

Ďalší výskum ukázal, že chronická hypoxia znižuje produkciu hormónu hypokretínu v mozgovej oblasti hypotalamu. Deficiencia hormónov viedla k uvoľneniu mediátorovej látky CSF-1 v kostnej dreni, čo stimulovalo tvorbu bielych krviniek. Dokonca aj u geneticky modifikovaných myší, ktoré už nemohli tvoriť hypokretín, sa zvýšil počet bielych krviniek v krvi, čo zvýšilo citlivosť na artériosklerózu. Keď sa myši s chronickými poruchami spánku liečili hypokretínom, na stenách artérií sa vytvorilo menej plakov. Podľa toho, dostatočný spánok reguluje produkciu bielych krviniek v kostnej dreni a tým má preventívny účinok pre kardiovaskulárne ochorenia. U ľudí existuje súvislosť medzi nízkymi hladinami hypokretínu v krvi a zvýšeným rizikom srdcového infarktu. Nové zistenia by mohli byť užitočné pri liečbe porúch spánku, ako aj preventívnych terapií artériosklerózy.

Zdroj: wissenschaft-aktuell.de

Ukáž viac

Podobné články

Close
Close