LifehackingVeda

Nedostatočný spánok ohrozuje nielen naše partnerstvá a zdravie, ale i atraktivitu. Poukazuje na to nová štúdia

Nielenže správny spánok robí náš každodenný život kvalitnejší, ale môže mať aj pozitívny vplyv na naše vzťahy, najmä na partnerstvá. Profesorka psychológie Theresa DiDonato z Univerzity v Marylande v USA dospela k záveru, že nedostatok spánku môže vo vzťahu spôsobiť veľké škody. Na štúdiu upozorňuje portál businessinsider.de.

Spánok je dôležitejším ako sa na prvý pohľad môže zdať

Vo svojej štúdii profesorka DiDonato preukázala, že existuje spojenie medzi spánkovým režimom a príťažlivosťou človeka. Súčasťou štúdie boli dve série fotografií, pričom každá obsahovala 23 snímok. Na prvej sérii obrázkov boli osoby, ktoré spali aspoň osem hodín a potom boli hore asi sedem hodín. Druhá séria fotografií bola zhotovená po päťhodinovom spánku a účastníci zostali bdelí 31 hodín až do termínu fotenia. Následne bolo týchto 46 obrázkov náhodne vystavených neznámym pozorovateľom, aby sa vyhodnotila príťažlivosť subjektov. Výsledkom bolo, že výzor ľudí bez spánku bol klasifikovaný ako menej zdravý a menej atraktívny. Štúdia takisto preukázala, že subjekty s kratším spánkom boli menej optimistickí a najmä humor bol negatívne ovplyvnený nedostatkom spánku a to bez ohľadu na to, koľko kofeínu osoby skonzumovali.

Z iného výskumného projektu vedcov na Kalifornskej univerzite bolo zrejmé, že dôležitú úlohu hrá dostatočný spánok, najmä v milostných vzťahoch. Výskumní pracovníci mali k dispozícii 78 ľudí, ktorí si viedli denníky, v ktorých zdokumentovali svoje vzorce spánku a konflikty s partnerom počas 14 dní. Z hodnotenia údajov vyplynulo, že po menej pokojných nociach sa objavili ďalšie konflikty vo vzťahoch a že riešenia týchto konfliktov sa našli najmä po dlhom období spánku.

Zdroj: businessinsider.de

Tagy
Ukáž viac

Podobné články

Close
Close