Lifehacking

Nákupom lacného oblečenia z Ázie vážne ohrozujete svoje zdravie

Na fotografiách čínskych predajcov vyzerá oblečenie skvele. Kto si objednáva čínsky tovar, býva pravidelne sklamaný. Oblečenie je extrémne lacné a textílie sú vyrobené z chemických zmesí a častokrát je odev sprevádzaný zápachom nedefinovateľných chemikálií. Ázijské konfekčné veľkosti taktiež len zriedka korešpondujú s tými európskymi. Sťažnosti spotrebiteľov sa zvyšujú, pretože okrem kvality tovaru si zákazníci tiež sťažujú na nedodržanú dobu dodania a na spracovanie sťažností a reklamácií. Spotrebiteľom sa tovar neoplatí vrátiť predajcovi, nakoľko náklady na prepravu znáša kupujúci a jeho výška mnohokrát prevyšuje cenu produktu.

Zodpovednosť leží v rukách výrobcov

Celosvetovo sa ročne vyrobí približne 80 miliónov ton textilných vlákien, z toho viac ako polovica syntetických vlákien a približne jedna tretina bavlnených vlákien. Väčšina týchto textílií pochádza z Ázie. V Európskej únii je veľa nebezpečných látok v textíliách zakázaných, no tieto textílie sa často vyrábajú inde a to v krajinách s nízkymi mzdami, kde je používanie nebezpečných látok nedostatočne regulované. Bavlna alebo syntetické vlákno môže byť okamžite rozpoznané na etikete odevu. Naproti tomu použité pomocné látky, prostriedky na konečnú úpravu a farbivá zostávajú neisté, hoci tvoria veľkú časť textilnej hmotnosti a v mnohých prípadoch sa považujú za škodlivé pre zdravie. Veľké množstvo odevov predávaného na Slovensku pochádza z dovozu, z veľkej časti z Číny, Turecka a Bangladéša. Farbivá sú najdôležitejšou skupinou látok používaných v textilnom priemysle. V prípade pochybení, ako je nadmerné farbenie, nesprávna textilná surovina alebo nedostatočné odstránenie pomocných látok, môžu byť ľudia vystavení nebezpečným koncentráciám. Koža je náš najväčší orgán a je veľmi citlivá, najmä keď sa telo potí.

„Koža je zvyčajne v kontakte s oblečením a textilom všetkého druhu takmer 24 hodín a telesné teplo a pot môžu rozpúšťať farbivá a chemické prísady z oblečenia,“ ,vysvetľuje Dr. Ralph Pirow, expert na textil z Federálneho inštitútu pre posudzovanie rizík.

Výskumníci chcú, aby boli výrobcovia zodpovednejší. Výrobcovia by mali v budúcnosti dokázať, že ich látky sú zdraviu neškodlivé.

Zdroj: web.de, focus.de

Tagy
Ukáž viac

Podobné články

Close
Close