Veda

Môže hubová infekcia spôsobiť tak závažné ochorenie ako je Demencia?

Rozšírená kvasinka Belostka obyčajná (Candida albicans) môže spôsobiť nielen zápal pľúc a otravu krvi, ale taktiež môže dôjsť k poškodeniu mozgu. To dokazujú experimenty na myšiach. Pri hlodavcoch huba vyvolala krátkodobé problémy s pamäťou. Tiež spôsobila hromadenie molekuly amyloidu – β v mozgu. Tieto proteíny sú tiež prítomné v prípade Alzheimerovej choroby, poznamenali výskumníci v časopise „Nature Communications“.

Kvasinka Candida albicans je jedným z našich typických neviditeľných spoločníkov. 75 percent všetkých ľudí ju nosí v črevách alebo na koži a to väčšinou bez toho, aby o tom vedeli. U jedincov s oslabeným imunitným systémom môže huba spôsobiť vážne ochorenia ako je zápal pľúc alebo otrava krvi. Ale to nie je všetko. Vedci na čele s Davidom Corry z Baylor College of Medicine v Houstone  prichádzajú so zistením, že infekcia môže mať aj dlhodobé následky na mozgu.

„Plesňové infekcie boli spojené v minulosti so zvýšeným rizikom demencie. Tento poznatok nás vedie k otázke, či kvasinky môžu spôsobiť mozgové infekcie a ak áno, tak aké sú následky? „hovorí vedec.

Testovaním na hlodavcoch bola dokázaná schopnosť huby preniknúť až do mozgu

Na účely tejto štúdie skúmal výskumný tím účinky Candida albicans infekcie u myší. Huba bola do krvného obehu myší zavedená injekčne a vedci pozorovali, čo sa stane. Patogén je zrejme schopný prekročiť bariéru medzi krvou a mozgom.

„Nemysleli sme si, že sa huba dostane až do mozgu, ale to sa reálne stalo“ poznamenal Corry.

Ďalšie vyšetrenia odhalili, že tento pokus neostane bez následkov. Huba vyvolala nielen dočasné obmedzenie priestorovej pamäte u myší, ale taktiež spôsobila, že imunitné bunky nervového systému boli aktívne. V boji proti cudziemu votrelcovi produkujú tieto bunky niekoľko radov molekúl, ktoré vyvolali zápalové reakcie v mozgu myší.

Okolo zachytených kvasiniek sa zhromaždili takzvané molekuly amyloidu – β a tieto molekuly sa obvykle nachádzajú v chorobných plakoch Alzheimerovej choroby.

„Naše výsledky naznačujú, že vplyv kvasiniek na ľudské zdravie ďaleko presahuje pľúcne ochorenie a sepsu“ povedal Corry.

V niektorých prípadoch by mohli byť zapojené do výskumu aj neurodegeneratívne poruchy ako je Alzheimerova choroba, Parkinsonova choroba alebo roztrúsená skleróza.

Zdroj: scinexx.de, obrázok: Pixabay.com

Ukáž viac

Podobné články

Close
Close