Lifehacking

Depresia, úzkosť či poruchy spánku. To je len zlomok dôsledkov mobbingu

Mobbing predstavuje mentálne šikanovanie jednotlivca akoukoľvek skupinou. S mobbingom sa môžete stretnúť v rodine, v škole, v práci alebo na internete vo forme kyberšikany. Typickým prejavom mobbingu je poníženie, šírenie falošných tvrdení, pridelenie nezmyselných úloh, sociálna izolácia alebo neustála kritika vašej práce. Stres, nadmerná pracovná záťaž a šikanovanie na pracovisku vám môžu spôsobiť problémy. Počet duševných chorôb sa neustále zvyšuje a preto odborníci požadujú prehodnotenie tejto problematiky v spoločnostiach a vyzývajú k vyššej pozornosti nadriadených.

Mobbing má negatívny vplyv na naše psychické i fyzické zdravie

Počet ľudí, ktorí museli podstúpiť liečbu kvôli stresu a psychickým ťažkostiam, sa v priebehu rokov výrazne zvýšil. Niektoré štatistiky ukazujú zdvojnásobenie počtu prípadov za posledných desať rokov. Napríklad tí, ktorí sú liečení na depresiu, často chýbajú v práci niekoľko týždňov. Keď ľudia predčasne odídu do dôchodku, tak v každom treťom prípade zohrávajú úlohu psychologické faktory. Kým stres spočiatku ovplyvňuje len psychiku, v dlhodobom horizonte to môže tiež viesť k fyzickému nepohodliu. Nadmerné napätie, tlak a šikanovanie sú považované za hlavné príčiny stresu. Je preukázané, že ľudia pracujúci v odvetviach ako sú ošetrovateľstvo či sociálna práca, trpia najmä duševnou chorobou. Odborníci vidia priamu súvislosť s mentálnym stresom, ktorý tieto práce prinášajú.

Prevencia proti stresu je predovšetkým úlohou zamestnávateľa

Aby vás mobbing a stres nepripravili o zdravie, je nevyhnutná dostatočná rovnováha vo forme relaxácie a zotavenia. Odborníci považujú prevenciu voči stresu a napätiu za povinnosť zamestnávateľov.

Predovšetkým vedúci pracovníci by mali vyvinúť vyššie úsilie na rozpoznanie, či sú ich zamestnanci vyťažení a či sú ohrození syndrómom vyhorenia. Včasným zásahom by sa potom mohlo vyhnúť rôznym fyzickým následkom.

Zdroj: t-online.de, úvodný obrázok: Pixabay.com

Tagy
Ukáž viac

Podobné články

Close
Close