Veda

Americkí vedci vyvinuli plast, ktorý je úplne recyklovateľný

Ako uvádza portál businessinsider.de, americký výskumný tím z Lawrence Berkeley National Laboratory vyvinul plast, ktorý možno úplne recyklovať.

Máme na dosah „zelený“ plast

Štúdia sa nedávno objavila v časopise Nature Chemistry. Podľa vedcov môže byť nový plast opätovne rozložený na molekulárnej úrovni a potom prevedený na iný tvar, textúru alebo farbu bez straty výkonu alebo kvality.

„Väčšina plastov nebola nikdy vyrobená na recykláciu,“ povedal vedúci autor Peter Christensen v tlačovej správe.

Nový materiál je plastový polydiketoenamín (PDK) a nielenže môže byť rozštiepený kyselinou, ale môže byť tiež zbavený akýchkoľvek prísad ponorením materiálu do silne kyslého roztoku. Kyselina pomáha rozpúšťať zlúčeniny medzi monomérmi a oddeliť ich od chemických prísad, ktoré dodávajú plastu vzhľad. Vedci takisto preukázali, že získané PDK monoméry môžu byť tiež konvertované na polyméry a tieto recyklované polyméry môžu tvoriť nové plasty bez toho, aby sa použila farba alebo iné vlastnosti východiskového materiálu. Takisto možno vylepšiť plast pridaním ďalších funkcií, ako je flexibilita.

„PDK nahrádzajú nemenné väzby konvenčných plastov reverzibilnými väzbami, ktoré umožňujú efektívnejšie recyklovanie plastov,“ povedal Brett Helms.

V súčasnosti sa výskumníci domnievajú, že ich nový recyklovateľný plast by mohol byť dobrou alternatívou k mnohým súčasným plastom, ktoré sa nedajú recyklovať.

Zdroj: businessinsider.de

Tagy
Ukáž viac

Podobné články

Close
Close