Lifehacking

Američania vedia, ako na to: Verejne dostupný nástroj pomáha stanoviť ideálnu spotrebu kofeínu

Povolanie profesionálneho vojaka je profesiou, ktorá si môže vyžadovať znížený spánkový režim a neustálu pohotovosť. Ako píše portá Businessinsider.de, výskumníci americkej armády vyvinuli webový nástroj, ktorý pomáha zistiť, koľko kávy je potrebné vypiť na to, aby bolo telo prebudené a sústredené.

Realizovaná štúdia bola publikovaná a zverejnená v odbornom časopise Sleep. Štúdia bola vykonaná na amerických vojakoch, ktorí prešli niekoľkými scenármi a v ktorých im bol spánok odopieraný alebo bol ich spánkový režim posunutý. V niektorých prípadoch museli subjekty zostať hore až 60 hodín alebo ich pravidelný čas spánku bol znížený. V štúdii výskumníci skúmali, ako deprivácia spánku ovplyvňuje bdelosť a výkonnosť a aký vplyv na to môže mať kofeín. Na základe toho výskumníci vyvinuli verejne prístupný nástroj pod názvom 2B-Alert Web 2.0, pomocou ktorého sa vedcom podarilo zistiť, že nástroj pomáha znížiť spotrebu kofeínu o 40% alebo zvýšiť ostražitosť o 40%. Algoritmus pomáha maximalizovať pozornosť a prinajlepšom znížiť spotrebu kávy.

„Náš 2B Alert Web 2.0 nástroj umožňuje konzumentovi optimalizovať blahodarné účinky kofeínu a zároveň minimalizovať spotrebu,“ hovorí výskumník Jaques Reifman, jeden z vedúcich autorov štúdie.

Problém s nedostatkom spánku sa týka mnohých profesií

Veľmi málo z nás pravdepodobne vykonáva profesiu vojaka. Existujú však ľudia, ktorí pracujú na zmeny a veľmi dobre poznajú problém nedostatočného a nepravidelného spánku. Napríklad zamestnanci v nemocniciach musia pracovať vysoko koncentrovaným spôsobom.

Prostredníctvom nástroja 2B Alert Web 2.0 je možné určiť jednotlivé faktory, pomocou ktorých možno vypočítať správne množstvo kávy. Takisto na rovnakom princípe funguje bezplatná aplikácia Kofeín Tracker – Caffeine Intake Tracker.
[appbox googleplay com.williamalexander.android.caffeinetracker&hl=sk]

Tagy
Ukáž viac

Podobné články

Close
Close