Lifehacking

Aj v prípade tak nepríjemnej liečby akou je chemoterapia, svitá pacientom na lepšie časy

Rakovina sa môže častokrát liečiť len pomocou chemoterapie a ožiarením. U mužských pacientov to môže poškodiť spermie alebo ich prekurzory do takej miery, že postihnuté osoby sa stanú neplodnými. Pomocou experimentu s opicami, výskumníci vyvinuli metódu, ako by sa tieto osoby stále mohli stať rodičmi. Vedci po prvýkrát odobrali mladému samcovi opice tkanivo, zmrazili ho a opätovne ho implantovali tomu istému jedincovi po uplynutí obdobia jeho puberty. Spermie sa v tomto tkanive vyvinuli a jedinec bol schopný splodiť zdravé mláďa.

Pôsobením chemoterapie u chlapcov môže dôjsť k poškodeniu semenníkov a takisto predmetom skúmania ostáva skutočnosť, že do obdobia puberty sa u chlapcov nevytvárajú žiadne spermie, ktoré by pred zahájením samotnej liečby mohli byť odobraté.

Má to však menší háčik. Aplikácia u ľudí môže trvať dlhé roky

Dokonca aj nezávislí odborníci považujú tento objav za míľnik, ale poukazujú na to, že môže trvať roky, kým sa overí, či technológia funguje aj u ľudí. Takisto tento spôsob nie je použiteľný pre všetkých pacientov s rakovinou. U pacientov s leukémiou, lymfómom a rakovinou semenníkov existuje riziko, že extrahované tkanivo bude obsahovať malígne bunky.

V prípade dospelých pacientov je možné spermie odstrániť pred liečbou, zmraziť ich a neskôr nimi môžu byť umelo oplodnené vaječné bunky. U mladých chlapcov to však žiaľ nie je možné, pretože pred pubertou, skôr ako telo uvoľní viac pohlavného hormónu testosterónu, nie sú spermie ešte zrelé. Otázkou ostáva či sa táto metóda bude môcť aplikovať len na dospelých jedincov a v akom časovom horizonte vie byť metóda aplikovateľná.

Zdroj: spiegel.de, úvodny´obrazák: Pixabay.com

Tagy
Ukáž viac

Podobné články

Close
Close