Veda

Aj taká obyčajná chladnička vie s našou klímou poriadne zatočiť

Spolu s osvetlením patria chladničky a klímy k najväčším spotrebiteľom elektrickej energie na svete. Odhaduje sa, že všetky zariadenia spolu spotrebujú viac ako 25 % vyrobenej svetovej elektrickej energie. Dôvodom prečo mnoho vedcov hľadá nové ekonomické a ekologické riešenia, je nepriaznivý vplyv tejto spotreby na našu klímu. Cieľom je znížiť emisie, ktoré vznikajú pri výrobe energie a súčasne znížiť podiel oxidu uhličitého v atmosfére, ktorý neustále narastá v dôsledku stúpajúcej spotreby energie. Celková ročná spotreba elektrickej energie v priemernej slovenskej rodine, ktorá využíva energiu aj na ohrev vody a vykurovanie, je asi 15 500 kWh. Ročná spotreba elektrickej energie tak stojí približne 1 600 €.

Na obzore sa črtá nová úspornejšia verzia chladenia

Čínski, austrálski a japonskí vedci prichádzajú s organickou zlúčeninou neopentylglykol, ktorá dosahuje chladiaci efekt 50 Kelvinov. Táto zlúčenina je predovšetkým vhodná na chladenie mikroprocesorov, ale môže sa použiť aj pre chladničky. Zlúčenina má vďaka svojim kryštalickým vlastnostiam potenciál nahradiť klasické chladiace médium a šetriť tak našu klímu. Výskumníci sa však stále obávajú nedostatku stability materiálu, ktorý sa opakovaným použitím stáva krehký.

Pokým sa tento inovatívny nápad uvedie do praxe a odstránia sa všetky nedostatky, vieme našej klíme pomôcť aj my. Pomocou šetrného zaobchádzania s chladničkou vieme znížiť spotrebu energie a tým aj šetriť naše financie. Chladnička funguje nenáročným spôsobom a jej úloha spočíva v udržaní nastavenej teploty. Ak je chladnička plná potravín, udržiava si nastavenú teplotu dlhšie, pretože potraviny tento chlad pomáhajú kumulovať. V prípade, že je chladnička nenaplnená, teplota klesne a jej priestor sa musí častejšie chladiť. Tým sa spotreba energie zvyšuje. Existuje viac spôsobov, ako tento problém vyriešiť. Postačuje vyplniť prázdne miesta fľašami s vodou, ktoré vedia teplotu vo vnútri chladničky stabilizovať. A práve naopak, ak je chladnička preplnená, bráni sa cirkulácii vzduchu, dochádza k zmene teploty a opäť spotreba elektrickej energie stúpa.

Zdroj: faz.net

Ukáž viac

Podobné články

Close
Close